logo

Blog

Kurumsal Fotoğraf Çekimi

Yeni gelişen teknolojiyle birlikte, endüstri alanında gelişen firmalar başta olmak üzere, büyük ölçekli firmalardan küçük ölçekli firmalara kadar herkes firmasını iyi bir şekilde sergilemek ister. Tabi ki bunu yapabilmek için en büyük rol kurumuzun fotoğraflarından geçer. Firmanızın güncel fotoğraflarının çekilmesi oldukça önemlidir. Kurumsal fotoğraf çekimi yaptırmak firmanıza sağlayacağı faydalar arasında başta, yeni müşteriler kazanmak olduğu unutulmamalıdır. Büyüyen bir ekonomik döngüde potansiyel müşterilerinizin sayısını artırmak, onların güvenlerini kazanmak, satışlarınızı artırmak için kesinlikle reklam yapmaktan önce, yapacağınız reklamlarda kullanacağınız görsellerin öneminin çok büyük olduğunu unutmayınız.

Yeni müşterileriniz veya mevcut müşterileriniz firmanızı tanımak için bir araştırma içerisinde olacağı düşünülür ise, karşılarına çıkacak reklamlardaki, firmanızın resimleri ya da ürünlerinizin görselleri ne kadar kaliteli, düzgün, alışıla gelmiş dışında, yaratıcı, olursa bunu fotoğraflarda görebilmelidirler.

Kurumsal fotoğraf çekimi sektör ayrıt etmeksizin yapılabilmektedir. Bu resimler web sitenizde (internet sitenizde) insanların sizi daha iyi görebilmeleri ve tanıyabilmeleri için büyük bir avantajdır. Web dışında, sosyal platformlarda, sosyal medyanın bu derece yaygın olduğu zamanda kesinlikle sayfanızdan paylaşım yapmanızda fayda olacaktır.

Ofis içleri, yapılan işler, firma dışından kareler, vizyon ve misyonunuzu gösterecek fotoğraflar çekilir. Kurumsal fotoğraf çekimi diğer fotoğraf çekim türlerinden farklıdır. manzara, portre, yemek fotoğrafçılığı gibi. Çekimin gerçekleşmesi için kesin olarak alanında uzmanlaşmış, gerekli tecrübeye sahip olmuş bir fotoğrafçı ile anlaşma sağlamalısınız.

Fotoğraf çekim öncesi firma yetkilisi firmayı fotoğrafçıya tanıtmalı, neyi ön plana çıkarmak istediği hakkında gerekli açıklamalarda bulunmalıdır. Çekim öncesi çekimin yapılacağı alanlar temizlenmeli, düzenlenmelidir. Gereksiz fazla malzemeler, görüntü kirliliği yaratacak etken maddeler alandan uzaklaştırılmalıdır.

 

İşletmenin belirlediği veya istediği özel alanlar var ise o alanlar içerisinde istenirse konsept çekimler gerçekleşebilmektedir. Model ile ya da modelsiz. Tabi ki bu modeli, var ise işçisini orada bulundurmak firmaya aittir. Firmanızda kurumsal fotoğraf çekimi yaptırmak, 3-4 saati bulabilmektedir. Bu nedenle çalışma saatlerinde aksaklık yaşamamak adına firmanızın, iş yoğunluğunu çekim gününe göre ayarlamanız önemle tavsiye edilmektedir.

Fotoğraf çekim günü geldiğinde fotoğrafçı yanında firmanızdan bir yetkili bulundurmaya özen göstermelisiniz. Gerekli istenen açılarda fotoğraf çekebilmek için işinizi iyi bilen birinin fotoğrafçıya burada yol göstermesi de önemlidir ki vurgulanmak istenen şey daha rahat ortaya çıkabilsin.

Profesyonel ekipmanlar ile birlikte bu çekimi gerçekleştirmek için yüksek çözünürlüklü kaliteli bir fotoğraf makinesine ihtiyaç vardır. Ayrıca çekim sırasında tripod ve ışığın yetersiz olduğu alanlarda kullanmak için paraflaş ya da tepeflaşına ihtiyaç vardır. Resmin net ve detay çıkması için fotoğrafçı çekim alanına göre kaliteli tercih etmelidir. Geniş açı, zoom lens, ya da tilt-shift lens gibi.

Kurumsal fotoğraf çekimi bittikten sonra fotoğrafçı resimleri işlemek zorundadır. Resimlerde renk ayarları, dolgu ve ışık ayarları yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından firmaya resimleri mail ortamında ya da flaş bellek ile teslimini yapmaktadır.